Ének-zene

Több, mint 50 éves iskolánk ének-zene tagozata

Több, mint 50 éve történt, hogy iskolánkban Kodály Zoltán zenei nevelési elvei szerint megkezdődött az ének-zene tagozaton a tanítás. A zenetagozat a Dózsa György úti általános iskolából költözött át a Május 1. útra, a mi iskolánkba. Az ének –zene profil elindításában kiemelkedő szerepe volt két karizmatikus egyéniségnek: Fazekas Pálnénak, Mara néninek, aki az alsó tagozatos tanulókból létrehozta a Kicsinyek Kórusát és Örkényi Albertné Erzsike néninek, aki a Dózsa György útról a felsős osztályokkal együtt jött át a felsős kórus karnagyaként. 1968-ban hivatalosan is ének-zene tagozatos általános iskola lettünk. Iskolánkban tanított még Igó Lenke, Szabó Sipos Máté és Blazsek Andrea is.

1987-ben intézményünk a Liszt Ferenc Társaság támogatásával a nagy zeneszerző, Liszt Ferenc nevét vette fel.

A kórusok szerepeltek: egyházzenei fesztiválon Delfoiban, gyermekkari cserekoncerten Pozsonyban, kórusfesztiválon Belgiumban, Frankfurtban, Halleban, a dániai Legolandben, Drachtenben, Koppenhágában és Olaszországban. Többször meglátogatták Liszt Ferenc szülőházát az ausztriai Doborjánban, vagy tiszteletüket tették sírjánál Bayreuthban. Ezeknek a szerepléseknek nagy része Konorót Gáborné, Teca néni nevéhez fűződik.

A Liszt Ferenc Általános Iskola napjainkban méltóképpen folytatja a hagyományokat. Az alsó tagozaton két párhuzamos zenei osztály van. 2010-től a nagy érdeklődésre való tekintettel két kicsinyek kórusa működik, a Campanella Kicsinyek Kórusa és az Erdőzsongás Kiskórus, amelyekben 2. 3. és 4. osztályos gyermekek énekelnek. Alapító karnagyuk Ruzsásné Sebestyén Emília és Frimmel Zsófia. Mindkét Kicsinyek Kórusa arany minősítésű kiskórus.

A Liszt Ferenc Gyermekkarban az 5-8. osztályos tanulók énekelnek. A kórus munkáját immár 20 éve Kovács Katalin irányítja. Műsorukban nagy sikerrel hangzanak el hangversenyek alkalmával Liszt Ferenc, Kodály Zoltán, Bartók Béla kórusművei, középkori madrigálok, latin nyelvű motetták, kortárs külföldi szerzők darabjai. A kórus 2012-ben a fővárosi Éneklő Ifjúság minősítő hangversenyen „Év kórusa” arany minősítést szerzett.

2010-ben mindhárom kórusunk nagy sikerrel szerepelt a Zuglói Filharmónia által szervezett Carmina Burana hangversenyen és iskolánk fennállásának 100 éves évfordulóját ünneplő jubileumi koncerten.

2011-ben ünnepi koncerten emlékeztek meg iskolánk névadójáról, a 200 éve született Liszt Ferencről.

2017 márciusában a Campanella Kicsinyek Kórusa a kaposvári Kicsinyek Kórusa Fesztiválon arany minősítést szerzett diplomával és országos dicsérő oklevéllel.

Ez év áprilisában pedig a Liszt Ferenc Gyermekkar a szovátai Kórusfesztiválon szerepelt nagyon sikeresen. Minősítésük: arany minősítés diplomával. A Kodály művek előadásáért külön elismerésben, dicsérő oklevélben részesültek.

Kórusaink rendszeresen szerepelnek iskolai és kerületi rendezvényeken, a KÓTA és a Bárdos Lajos Társaság által szervezett fővárosi Gálahangversenyeken. Partnerkapcsolatot alakítottunk ki a Fesztiválzenekarral és a Zuglói Filharmóniával. Gyermekeink a Zeneakadémia gyermekfoglalkozásait is szívesen látogatják.

2018. március 25-én ünnepeltük ének –zene tagozatunk fennállásának 50. évfordulóját. Ez alkalommal ünnepi hangversenyt rendeztünk a Zeneakadémián, ahol felléptek iskolánk kórusai, valamint művész tanítványaink: Gaál-Wéber Ildikó operaénekes és Réti Balázs zongoraművész. Régi diákjaink velünk ünnepeltek: Öregdiák kórus és zenekar alakult.

Kodály Zoltán magasra tette a mércét, amikor azt mondta, hogy a gyerekeknek csak a legértékesebbet szabad adni. A Liszt Ferenc Általános Iskola pedagógusainak munkájában a Kodály által kijelölt út érvényesül:

„Legyen a zene mindenkié!”…. Az ének szebbé teszi az életet, az éneklők másokét is… Nem sokat ér, ha magunknak dalolunk, szebb, ha ketten összedalolnak. Aztán mind többen, százan, ezren, míg megszólal a nagy Harmónia, amiben mind egyek lehetünk. Akkor mondjuk majd csak igazán: örvendjen az egész világ!”